Ženšen – Panax Ginseng: Koreň života zlepšuje sexuálne funkcie žien aj mužov

Ženšen – Panax Ginseng: Koreň života zlepšuje sexuálne funkcie žien aj mužov

Nie je ženšen ako ženšen – pod pojmom ženšen nenájdeme iba jeden zázračný liečivý koreň. Aj keď sú jeho odrody rôzne, jedno majú spoločné – ženšen vo všetkých jeho odrodách patrí medzi liečivé rastliny zvyšujúce odolnosť organizmu proti fyzickej a psychickej námahe a stresu, ženšen tiež zlepšuje pamäť, energiu, spanie, duševnú a sexuálnu kondíciu a taktiež podporuje boj so zápalmi.

Ženšen a jeho druhy

Všehoj ženšenový – ženšen pravý (Panax Ginseng) je známy pre svoje zdraviu prospešné účinky nielen v krajine pôvodu v Ázii, ale aj u nás. Ide o rastlinu, ktorá zlepšuje a posilňuje celkový stav organizmu. Na svete ale existujú aj ďalšie druhy ženšenu, ktoré majú rovnako prospešné účinky na ľudský organizmus. Všetky majú jedno spoločné – považujeme ich za adaptény – liečivé rastliny zvyšujúce odolnosť organizmu proti fyzickému a psychickému preťaženiu.

Aké druhy ženšenu existujú:

 • ženšen pravý (Panax ginseng), podľa miesta výskytu môže byť: kórejský, mandzuský, čínsky
 • ženšen americký (Panax quinquefolius)
 • ženšen japonský (Panax japonicus)
 • ženšen vietnamský (Panax vietnamensis)
 • ženšen trojlistý (Panx trifolius)

Ostatné rastliny, ktoré označujeme pod pojmom „ženšen“:

 • ženšen sibírsky – eleuterokok
 • ženšen indický – vitánia snodárna, čiže ašvagandha
 • ženšen peruánsky – maca žerucha peruánska
 • angelika čínska

Medzi rôznymi druhmi ženšenov sú aj rôzne rozdiely. Čínsky ženšen je vhodný skôr pre mužov, sibírsky ženšen zas pre ženy, obzvlášť, ak trpia poruchami menštruačného cyklu. Americký ženšen zas priaznivo podporuje zažívanie. Poďme sa však bližšie pozrieť na pravý ženšen a jeho blahodarné účinky.

Pravý ženšen – charakteristika a využitie

Panax ginseng je rastlina z čeľade aralkovitých, na Slovensku ju môžete nájsť pod označením všehoj ázijský, neformálne ako ženšen. Ide o bylinu, ktorá sa v liečiteľstve používa už tisícky rokov a liečitelia ho dodnes považujú za mimoriadne účinný životabudič. Táto bylina sa stala akýmsi symbolom života na zemi, pretože dokázala prežiť aj tvrdé klimatické zmeny. Ženšen pravý dokáže vegetovať aj niekoľko desiatok rokov.

Koreň ženšenu má ľudskú podobu, názov ženšen má pôvod z čínštiny, kde džen znamená človek a šen koreň. Práve koreň je najsilnejšou a najdôležitejšou časťou rastliny, vhodnou na liečebné účely. Koreň sa zbiera zhruba po piatich rokoch rastu, následne sa usuší alebo tepelne opracuje, čím získa charakteristickú červenkastú farbu.

Ženšen patrí medzi najvýznamnejšie rastliny sveta so svojimi terapeutickými účinkami. Poznáme veľa liečivých bylín, no doteraz nebola na zemi nájdená bylina, ktorá by mala také silné blahodarné účinky práve ako ženšen.

Aké má ženšen zloženie

Ženšen obsahuje celý rad prospešných látok, ako aminokyseliny, polysacharidy, vitamíny, enzýmy, daukosterol, olej, imunostimulujúce polysacharidy a mnoho minerálov ako vápnik, železo, draslík, fosfor, sodík, síru a ďalšie.

Jeho hlavnou látkou sú ale glykozidy, nazývané ginsenosidy. Ich obsah v ženšene pomáha pri ateroskleróze, zápaloch, vysokom krvnom tlaku, strese, nespavosti, neplodnosti či pri poruchách erekcie.

Účinky ženšenu

Pozitívne účinky ženšenu majú komplexný charakter. Ženšen pôsobí pozitívne na centrálnu nervovú sústavu, obehový systém, sústavu žliaz s vnútorným vylučovaním, imunitný systém. Obsahuje tiež látky, ktoré zvyšujú odolnosť voči fyzickému a psychickému vyčerpaniu. Pomáha na problémy s erekciou.

Taktiež výborne pôsobí pre neurózach, podráždenosti, únave, bolestiach hlavy, migrénach, poruchách sústredenia či spánku. Taktiež má ženšen protinádorové účinky, podporuje činnosť imunitného systému, funkciu pečene, vyrovnáva hladinu cukru v krvi, podporuje pamäť, bystrosť, pomáha pri liečení žalúdočných vredov, ochraňuje tkanivá pred poškodením ožiarením, ťažkými kovmi a toxickými látkami. Vyrovnáva hormonálnu aktivitu mužov aj žien, má antioxidačné účinky, podporuje činnosť nadobličiek, upravuje metabolizmus a spomaľuje starnutie.

Po ženšene teda siahnite, ak cítite pokles energie a potrebujete zvýšiť svoju vitalitu či fyzický výkon. Pomáha tiež zlepšiť krvný obeh a prehĺbiť spánok. Pôsobí tiež ako antioxidant a zlepšuje sexuálne funkcie mužov aj žien a podporuje našu obranyschopnosť. Zlepšuje duševné funkcie, krátkodobú aj dlhodobú pamäť, zvyšuje sústredenie a pozornosť.

Taktiež je preukázané, že u ľudí, ktorí užívali ženšenový extrakt, sa viditeľne zlepšila obranyschopnosť, pozitívne vplyvy ženšenu fungujú aj pri symptómoch a výskyte bežných ochorení ako nachladnutie, chrípka, angína, ale tiež aj pri chronických ťažkostiach, napríklad u alergikov.

Zloženie prírodných produktov s výťažkami so ženšenu sa líši podľa toho, ako je ženšen spracovaný. Buď sa suší na slnku alebo sa parí v cukrovom alebo liehovom náleve a následne sa suší teplom. Ženšen možno dostať aj v kapsulách, ako extrakt, čaj, môžete si ho pridať do kávy, čaju či nápojov.

Zhrnutie:

 • ženšen pôsobí na obehový systém
 • zlepšuje pamäť, sústredenie
 • pomáhať zvládať stres aj veľkú fyzickú námahu
 • pôsobí na centrálnu nervovú sústavu
 • pôsobí na sústavu žliaz s vnútornou sekréciou
 • podporuje imunitný systém
 • je účinný pri cukrovke
 • zlepšuje sexuálne funkcie u mužov (podobne, ako pri užívaní viagry) a aj u žien.

Má ženšen aj nežiadúce účinky?

K nežiaducim účinkom ženšenu môže patriť hypertenzia, nespavosť, zvracanie, bolesti hlavy či krvácanie z nosa. Ženšen obsahuje látky, ktoré môžu spôsobiť interakcie s rastlinami obsahujúcimi kofeín (guarana, káva, čaj) a zosilniť ich účinok, ďalej s liečivými rastlinami a výživovými doplnkami, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi a s prostriedkami, ktoré pôsobia proti zrážaniu krvi.

Pri užívaní ženšenu by mali spozornieť najmä diabetici, pretože jeho užívanie môže znížiť hladinu cukru v krvi a tiež ľudia, ktorí užívajú lieky proti zrážanlivosti krvi (napr. Warfarin), tí, ktorí užívajú diuretiká na odvodnenie, by mali užívanie ženšenu konzultovať so svojím lekárom. Ženšen sa tiež neodporúča užívať deťom, tehotným a kojacim ženám.

Ženšen a formy užívania

V lekárňach možno dostať ženšen v podobe sušeného koreňa alebo ženšenové extrakty, kvapky, sirupy a tabletky, v ktorých môže byť ženšen kombinovaný s inými výživovými doplnkami, napr. vitamínmi. Číňania používajú ženšen ako posilňujúci prípravok do polievok alebo vo forme čajového nálevu. Hojne sa tiež využíva aj v kozmetike, v šampónoch a krémoch. Možno sa už budeme opakovať, no opakovanie je matka múdrosti a tak si aj v závere nášho článku zhrnieme, na čo všetko ženšen priaznivo pôsobí:

 • na psychickú aj telesnú kondíciu
 • na podporu vitality a dobrej nálady
 • na podporu sexuálneho zdravia pre mužov aj ženy
 • na podporu rekonvalescencie po chorobe či úraze
 • na podporu pamäte a mozgových funkcií vo vyššom veku – pozor na interakciu s liekmi
 • na podporu výkonu pri športe – neobsahuje dopingové látky
 • na zmiernenie menopauzálnych ťažkostí
 • je účinný antioxidant
 • na udržanie normálnej hladiny cukru v krvi

Tabletky s výťažkom zo ženšenu na podporu sexuálneho zdravia

Ideálne prijímanie do ženšenu do organizmu, resp. extraktu z neho je vo forme výživových doplnkov a prípravkov so ženšenom vo forme kapsúl/ tabletiek. Ak chcete zlepšiť svoju vitalitu, duševnú pohodu a zároveň zlepšiť svoje sexuálne zdravie, plodnosť, potenciu a chuť na sex, ideálnym produktom, ktorý v sebe kombinuje ženšen s ďalšími výťažkami z afrodiziák, minerálov, vitamínov a aminokyselín, je produkt Stoporex®, ktorý je určený ako pre mužov (Stoporex® Klasik, Prolong a ďalšie), tak aj pre ženy (Stoporex® Women).

Nielen, že je vo forme tabliet, ktoré sa jednoducho užívajú, jeho zloženie je 100% prírodné, netreba naň lekársky predpis a je bez vedľajších účinkov a vy tento prípravok môžete užívať krátko aj dlhodobo. Mužom pomôže pri erekcii, erektilnej dysfunkcii, potencii, plodnosti a chuti na sex a dlhšej výdrži, ženám zas pri menštruačných ťažkostiach, PMS, menopauzou či prinavráti opäť stratenú chuť na sex.